Blog

Halı Lekelerini Çıkartmak İçin Neler Yapılmalı?

Günümüzde halı lekelerini çıkarmak için bir takım uygulamalar yapılabilmektedir. Bu yazımızda sizler için yapabileceğiniz uygulamalar hakkında detaylı bilgilerimizi sunuyoruz.

Öncelikle halı üzerinde leke meydana gelir gelmez anında müdahale edilmelidir. Bu işlem yapılmaz ise lekeyi çıkartmak oldukça zor ve bazen mümkün olmayacaktır. Lekelerin çıkarılmasının temel prensibi, kirletici maddeyi ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak olacaktır. Farklı bir kimyasal madde uygulanmadan önce lekenin halıdan emilmesi sağlanmalıdır.

Temizlik esnasında lekenin üzerine bastırarak uygulamalar yapılmamalıdır. Bu işlem yapılırsa lekenin halı içerisinde daha fazla işlemesine sebep olabilirsiniz.

Halılar üç boyutlu ürünlerdir. Bu anlamda ilk temizleme anında halı yüzeyi temizlenmiş görünmesine rağmen kuruduğunda leke yeniden görülebilmektedir. Öncelik olarak çözünmüş lekeler kuru olan halı dibine doğru ilerler ve kurur. Daha sonrasında bu lekeler yeniden görülebilmektedir. Sadece bir kez temizleme işlemi yapılmamalıdır.

Leke çıkarma işlemlerinde halı şampuan kullanmayı tavsiye ediyorsunuz şampuanın köpüğünü kullanmanız gerekmektedir. Şampuan sıvısı ya da su kullanılmamalıdır. Aynı zamanda kirletici görevi üstlenen bu maddeler halıya zarar vermektedir.

Lekeler silinmeye başlandığında dış çevreden merkeze doğru temizleme yapmalısınız. Leke çıkartma işleminin başarısı için lekenin dağılmaması en önemli faktördür. Bu lekeleri çıkarmak için çamaşır suyu ya da tuz ruhu gibi kimyasal ürünler kullanmamanızı öneririz. Çünkü bu ürünler halının dokusuna zarar vermekte ve halının çürümesine de sebep olmaktadır.

Leke çıkarıcı maddelerden farklı bir kimyasal ürün kullanılacak ise bu kullandığınız ürünleri öncelikle halının görünmeyen bölgelerinde denemelisiniz.

Bu tavsiyeler dışında özel yöntemler de deneyebilirsiniz. Tampon yöntemleriyle kâğıt havlu ya da emici bezler ile hafifçe bastırılarak da deneyebilirsiniz. Halı şampuan köpürtücülerini kullanmak bu anlamda uzmanlarında temizlik konusundaki tavsiyelerindendir.

Sudem Şirketler Grubu

İletişim için mail adresinden ulaşabilirsiniz..

Hemen Tıkla!